Kiedy należy sięgnąć po krem do twarzy z SPF? Jak chronić swoją skórę przed słońcem?

Redakcja

17 maja, 2024

Zadbanie o ochronę przeciwsłoneczną jest bardzo ważne, gdy indeks UV przekracza 2. Bezwzględnie należy o nią zadbać, gdy jest powyżej 5. Bardzo ważna jest ochrona skóry twarzy, która jest narażona na niekorzystne działanie promieniowania UV, działającego destrukcyjnie na komórki skóry. Kiedy należy sięgnąć po krem do twarzy z SPF?

Jeżeli masz 1 lub 2 fototyp skóry, zadbaj o codzienną ochronę przeciwsłoneczną

Wyróżniamy sześć fototypów skóry. W przypadku pierwszego i drugiego skóra bardzo często ulega poparzeniom i jest na nie szczególnie narażona. Pierwszy fototyp skóry to typ celtycki. Są to osoby o rudym lub jasnym kolorze włosów. Z kolei drugi fototyp skóry to typ północnoeuropejski. To osoby o jasnym kolorze cery i blond włosach. Jeżeli należysz do jednego z nich, to musisz pamiętać o codziennej ochronie przeciwsłonecznej. Przed zastosowaniem podkładu, powinnaś sięgnąć po krem z SPF 50. Dzięki niemu zabezpieczysz swoją skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Twoja skóra nie będzie narażona na przesuszenie spowodowane silnym nasłonecznieniem. W takich warunkach bardzo często odczuwa się ściągnięcie czy też pieczenie skóry. Zastosowanie bazy pod makijaż w postaci kremu z SPF niweluje ten problem. Produkt o lekkiej konsystencji, który dobrze się wchłania nie będzie zatykał porów. Oczywiście warto go stosować w połączeniu z lekkim kremem koloryzującym czy też pudrem mineralnym.

Gdy Twoja skóra jest mniej narażona na poparzenia słoneczne, wybierz krem BB z SPF

Nie musisz oczywiście stosować dwóch kosmetyków do twarzy. Jako ochrona przeciwsłoneczna może sprawdzić się także krem BB lub CC z SPF. Najczęściej ochrona w tym przypadku wynosi SPF 20 lub SPF 25, choć oczywiście można znaleźć również wyższą. Jeżeli masz fototyp skóry 3 i Twoja skóra czasem ulega poparzeniu, to ochrona na poziomie SPF 20 może się sprawdzić. Oczywiście niezależnie od stosowanych kosmetyków warto pamiętać o tym, by regularnie się nawadniać. Dzięki temu można uniknąć przesuszenia skóry spowodowanego odwodnieniem. Pamiętaj zatem, by wypijać 2, a nawet 3 litry wody w upalne dni. Ważna jest także dieta bogata w beta karoten oraz polifenole. Beta karoten chroni przed pojawieniem się plam i przebarwień skóry. Z kolei polifenole zwalczają wolne rodniki tlenowe, które niszczą komórki skóry i przyczyniają się do jej przedwczesnego starzenia.

Jak jeszcze możesz chronić skórę przed słońcem?

Oczywiście musisz zadbać nie tylko o skórę twarzy, ale i całego ciała. Stosowanie kremu z filtrem jest absolutnie niezbędne. Musisz unikać ekspozycji na słońce w godzinach między 10.00 a 15.00. Warto pamiętać, że żaden krem z filtrem nie daje 100% ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Produkty SPF 50+ gwarantują ochronę na poziomie ok. 98%. Ponadto, aby optymalnie chronić skórę należy powtarzać ich aplikację co około 2 godziny. W przypadku twarzy, na której znajduje się make up może to być problematyczne. Jednak i na to jest rada. Wystarczy sięgnąć po spray z filtrem SPF, który można stosować na makijaż. W ten sposób można zapewnić sobie optymalną ochronę w ciągu dnia. Kosmetyki przeciwsłoneczne należy nakładać każdorazowo także wtedy, gdy korzysta się z kąpieli czy to w morzu, czy innym akwenie. Woda działa niczym soczewka, przyciągając promienie słoneczne. Należy zatem osuszyć skórę i nałożyć krem z SPF. Warto nosić też nakrycie głowy i chronić oczy, zakładając okulary przeciwsłoneczne. Nie ważne czy żeglujesz, pływasz czy spędzasz czas na plaży, musisz pamiętać o właściwej ochronie.

Artykuł gościnny.

Polecane: